Historie Atletického klubu Most

Historie

Atletický klub Most byl založen v roce 1962

V roce 1934 se stal dřívejší SK Most členem České atletické unie.
Novodobá historie Atletického klubu Most začíná od roku 1962 otevřením nového stadionu, o tehdejší rozvoj altletiky v Mostě se zasloužili dřívější předseda J.Merlíček a J.Haušild, K.Hauf, V.Valný, O.Zahradník a P.Beran.
Moderní dějiny začínají teprve až v roce 1997, kdy nás fotbalový klub, tehdejší FC Mus Most a nynejsi SIAD Most, začal pomalu, ale jistě ze stadionu vytlačovat. Jako první byli na řadě oštěpaři a diskaři s kladiváři, kteří se přesunuli na škvárové hřiště, odkud je před 2 lety vystrnadili fotbaloví žačci. Nyní jejich příprava probíhá na 18.ZŠ, zhruba na šedesáti metrové ploše, která je ovšem dokopce. A navíc se má bohužel tento rok tento sektor zbourat kvůli výstavbě parkoviště a příjezdové cesty.
Běžci, ale hlavně sprinteři a skokani trénují na třídráhovém oválu s atypickou délkou 156 metrů a rychlejší atleti mají co dělat, aby nevylétli v zatáčkách. Při špatném počasí se trénuje na chodbě 18.ZŠ, nebo na ZŠ U Stadionu, kdw se připravují svěřenci p. Peřiny. Chodby jsou potažené linoleem a na 80-ti metrové rovince atleti probíhají mezi 5 futry. Vytvralci trénují přvážně na Benediktu nebo na Resslu.
V současnosti má AK Most okolo dvou set aktivních členů, z nichž převažují mládežnické kategorie. Hnacím motorem pro mladé atlety je úspěch, a sparťanské podmínky mnohé z nich ženou doslova vpřed. Chtějí dokázat, že i za těchto podmínek to jde. Mostečtí trenéři jsou z převážné většiny, co by učitelé tělocviku, schopni relativně brzy v dítěti odhalit nadání a talent.
Od roku 1998 má AK Most mužský i ženský tým v ligových soutěžích. Obě družstva závodila do roku 2006 v první lize, v tomto roce bohužel spadlo družstvo mužů do ligy druhé. Ke známějším jménům klubu patří např.: David Sazima, Jaroslav Čech, Jan Kritzbach, Jakub Hůrka, Pavel Jelínek, Josef Zwolinský, Radek Řezáč, Dominik Rudolf, Michal Oertelt. Z žen pak Martin Dostálová, Pavlína Dlouhá, Lenka Dlouhá, Lucie Gabková a další ...
Kam bude směřovat mostecká atletika v nejbližších letech? Mládež!! Hodně bude záležet na novém oválu, který byl vybudován u 10.ZŠ, a i když to není okruh, na kterém by se daly pořádat závody pro jiné kategorie než pro žáčky. 300 m ovál se 110 m uměle osvícenou rovinkou je vylepšením tréninkových podmínek. Bohužel, stadion je vybudován s umělým povrchem uvnitř, takže se zde nebude moc házet diskem, oštěpem, kladivem, a ani vrhat koulí. Pro tyto účely by měly v nejbližším čase vyrůst sektory u bývalé 9.ZŠ. Na 10.ZŠ je ředitelem bývalý atlet, čili by zde měla být možnost, mít vlastní klubovnu, uschovávat načiní a nářadí. A vše nasvedčuje tomu, že kvalita tréninku a tréninkového prostředí by v nejblížší letech měla stoupat.
Podle nepotrvzených informací by do roku 2010 měl stát zcela nový atletický stadion zde ve Velebudickém areálu. Stadion by měl mit 400 m o počtu 6 drah a krytou tribunu. Bohužel tato informace není oficální a zatím je vše ve jednání..
Naši první medailisté P. Puškár a M. Polan.| Čerpáno od trenérů a z 58.ročníku časopisu Atletika | Zpracoval Martin Bláha | Schváleno předsedou oddílu |