Starší žák AK Most Patrik Suchopárek úspěšný na Mistrovství ČR žactva v Jablonci nad Nisou

         Posledním dílem seriálu Mistrovství České republiky jednotlivců v atletice na dráze se stává každoročně národní šampionát žactva. Dějištěm letošního setkání nejlepších českých žáků do 15 let věku se stal stadion Na Střelnici v Jablonci nad Nisou.

         Díky své značné nadmořské výšce vyvolává vždy toto místo soutěže určité otazníky ohledně počasí. Leckdy je totiž v Jablonci i v letních měsících výrazně chladno a ani srážky se podhůří Jizerských hor opravdu příliš nevyhýbají. Vše se více než plně projevilo i během letošního vyvrcholení žákovské atletiky. Pršet začalo chvíli po zahájení soutěží již v průběhu úvodního dne mistrovství. Chladné počasí provázelo společně s velmi hustou mlhou mladé atlety i druhý den elitního měření sil.

         Vždy velmi výsledkově úspěšná věková kategorie mostecké královny sportů prožívá právě letos jeden ze svých nejslabších roků. Mostecké žactvo soupeře v tomto roce nestraší ani velkými počty ani nikterak převratně kvalitní výkonností. Přesto byli organizátory vybráni k účasti dva zástupci Atletického klubu Most – teprve 13-letá mladší žákyně Eliška Zahrádková a mimořádně fyzicky disponovaný 15-letý Patrik Suchopárek. Zahrádkové i přes vybrání nakonec vystavily stop zdravotní důvody a tak se stal všestranný Suchopárek jediným vyslancem mostecké atletiky. Ale na straně druhé je jeho výkonnost natolik výjimečná, že byl vybrán ke startu hned ve třech disciplínách a ve všech patřil mezi favority. Po loňském čtvrtém místě ve skoku do výšky se od něho logicky očekávalo nejvíce právě v této jeho zatím nejsilnější disciplíně.

         Během úvodního dne šampionátu nastoupil dnes již bývalý žák atletické třídy 3.základní školy v Mostě Patrik Suchopárek nejdříve k hodu diskem. Již v rozcvičení jeho hody naznačovaly záležitosti skutečně výjimečné. Toto vše se naplňovalo i během jeho prvních dvou hodů – ty by více než bohatě stačily k postupu do finále, ale nadějný mostecký atlet si skutečně vybral horu smůly. První pokus totiž těsně přešlápl a druhý jen o malinko minul dopadovou výseč. Třetím pokusem, který byl výrazně kratší, zaostal mostecký atlet o necelý metr za postupem. Hned po skončení disku začalo vydatně a vytrvale pršet, což více než významně ovlivnilo dění ve skoku do výšky. Celý stadion byl doslova pod vodou a sektor plný vody je ve výšce velkým problémem i pro dospělé atlety. Suchopárkovi se tudíž podařilo dosáhnout nejhoršího výsledku za poslední dva roky, ale velkým úspěchem se stalo to, že se v rizikovém prostředí nezranil. V průběhu druhého dne si posléze více než vylepšil náladu i náladu svého trenéra skvělým osobním rekordem ve vrhu koulí. Skutečně není zcela běžné překonání osobního maxima v koulí o metr a půl! Do tohoto závodu Suchopárek ani jednou nepřekonal hranici 14 metrů a v Jablonci ji rovnou vynechal a posledním pokusem přehodil dokonce metrů PATNÁCT a pouhých osm centimetrů ho nakonec dělilo od bronzové medaile!

         Ale všemi svými výkony všem přítomným soupeřům i jejich trenérům jasně naznačil, kam až směřují jeho ambice pro nejbližší období a kde až se pohybují hranice jeho možností. Své soupeře mimořádně nadějný mostecký atlet jistě hodně překvapí ještě v závěru letošní sezóny a hlavně díky systematickému tréninku je velmi pravděpodobně v průběhu sezóny následující i trochu vyděsí…

Výsledky Patrika Suchopárka na MČR žactva 2016 v Jablonci n.N.:

Výška – 8.Suchopárek 169. Koule/4/ - 4.Suchopárek 15,13.

Disk/1/ - 12.Suchopárek 37,38.

                                                                                                                                                                                        autor: Stanislav Peřina