Dominik Canini BRONZOVÝ na MČR ve vícebojích v Třinci

         Další díl seriálu Mistrovství České republiky atletů se odehrál až ve velmi vzdáleném Třinci. V jednom z nejvýchodnějších cípů republiky si dali dostaveníčko adepti zřejmě nejobtížnějších atletických disciplín - totiž vícebojů. Pořadateli náročné akce byl vybrán na základě letošní výkonnosti také trojlístek zástupců Atletického klubu Most.

         Po náročné dopravě do tak vzdáleného dějiště soutěže se museli všichni účastníci šampionátu vyrovnat s doslova tropickým počasím v průběhu obou soutěžních dnů. Se všemi nástrahami zajímavého měření sil se více než dobře vypořádali všichni tři mostečtí atleti.

         Zcela první start na Mistrovství ČR absolvovala nadějná Barbora Hanzlová. Ta, přestože v součtu všech disciplín zatím ještě nestačila na mimořádně silné soupeřky, dokázala v řadě disciplín využít své ojediněle dobré tělesné předpoklady. Výrazné bodové ztráty zatím vykazují v jejím podání vrhy a hody a to zejména díky dosud velice subtilní postavě. Velice solidně si vedla naproti tomu ve skocích do výšky a do dálky. Velice výrazné osobní rekordy ozdobily její snažení v překážkách, v běhu na 150 metrů a hlavně v závěrečném běhu na 800 metrů. Zlepšení o více než DESET sekund nadějnou mosteckou atletku přivedlo až k PÁTÉ pozici v této náročné disciplíně! Oproti svému výkonu na květnovém Přeboru Ústeckého kraje ve vícebojích vylepšila své bílinské skóre o neuvěřitelných 750/!/ bodů.

         Bohatýrskými tělesnými rozměry imponuje také 15-letý starší žák Vilém Zeiler. Ten se v Třinci prezentoval značně rozdílnými výkony. Po katastrofálním průběhu úvodního dne, z něhož lze ovšem pochválit výrazné osobní rekordy v překážkách – přes velice citelný protivítr – a hodu oštěpem. Ale ztráty v disku a v tyči byly více než trestuhodné… Druhý den ovšem Zeiler předvedl doslova koncert, kterým jasně dokumentoval, kam až se mohou vyšplhat jeho výsledky při zlepšení tréninkové morálky. Skvělá osobní maxima v běhu na 60 metrů a ve skoku do dálky se staly odměnou i pro trenéra všech mosteckých závodníků Stanislava Peřinu, který při přípravě Zeilera potřeboval skutečně nepřeberné množství trpělivosti. Velice solidní výkony posléze předvedl mimořádně fyzicky disponovaný mostecký atlet ve vrhu koulí i ve skoku do výšky. I tradičně slabší výsledek v závěrečném běhu přispěl k postavení uprostřed startovní listiny. Přesto konečná patnáctá příčka není zejména vzhledem k uvedeným okolnostem rozhodně žádným špatným výsledkem a mohla by nadějného mosteckého atleta třeba i posunout k metám, k nimž ho opravňují avizované tělesné parametry…

         Nejvíce se v Třinci čekalo od mimořádně talentovaného 17letého dorostence Dominika Caniniho. Přesně po roce seznamování se s královnou sportů nebyly zcela utopické ani představy o medailových pozicích. Vynikající mostecký atlet ke splnění možná až trochu odvážných cílů vykročil více než rázně jasným vítězstvím v jednom z rozběhů úvodního sprintu. Přes velice citelný protivítr výrazně posunul i své osobní maximum a na úvod dvoudenní soutěže mu patřila DRUHÁ/!/ příčka. Po velmi nadějných pokusem během rozcvičení se mu již v dálce tolik nedařilo, přesto přidal další osobní maximum. Ve vrhu koulí jistě překvapil všechny své soupeře, když přes zatím více než subtilní postavu vylepšil osobní rekord téměř o metr. Za svými možnostmi poté mírně zaostal ve výšce, ale výtečným během na 400 metrů ukončil úvodní den na lichotivé TŘETÍ příčce. Mimořádné překážkářské předpoklady na úvod dne druhého nenaplnil zcela podle představ, přesto si mohl přičíst další osobní rekord a třetí nejlepší čas mezi zúčastněnými. Trochu za očekáváním zůstal v hodu diskem i oštěpem, kde se ale také nikterak dobře nevedlo ani jeho soupeřům. Průběh soutěže ve skoku o tyči naznačoval možnost i výrazně lepšího výkonu, ale i tak skočená výška opět znamenala výrazný posun dosavadního rekordu mladého mosteckého sportovce. Před závěrečným během patřila Caninimu čtvrtá příčka těsně na třetím a také velmi těsně před pátým atletem. Velmi zkušeným výkonem zcela s přehledem uhlídal perspektivní mostecký atlet svou první medaili na domácím šampionátu. Ta se stala více než hřejivou náplastí nečekaného selhání na MČR dorostu v Praze na Strahově v překážkách týden před víceboji! Řada přítomných odborníků přitom nalézala řadu podobností s nedávným klenotem mosteckého víceboje Davidem Sazimou, který v současné době paradoxně uvažuje o skončení kariéry….

         Po stříbru dorostenky Lucie Svobodové a po zlatu staršího žáka Ondřeje Houšky tak i v Třinci dokázala mostecká atletika udržet medailové pozice a zisk tří medailí ze tří národních mistrovství se stává dalším z velkých úspěchů Atletického klubu Most.

 

Výsledky atletů AK Most na MČR ve vícebojích dorostu a žactva:

St.žákyně/1997-98/ - 7boj/100mpř.-výška-koule 3-150m-dálka-oštěp-800m/:

19.Hanzlová 3274b./17,14-144-7,08-21,72-443-13,14-2:34,57/

St.žáci–9boj/100mpř.-disk 1-tyč-oštěp 0,6-60m-dálka-koule 4-výška-1000/:

15.Zeiler 3774b./15,53-23,19-0-35,77-7,89-560-12,26-159-3:53,43/

Dci-10boj/100m-dálka-koule 5-výška-400m-110mpř-disk-tyč-oštěp-1500m/:

3.Canini 5754b./11,72-607-12,19-174-53,97-15,20-26,61-342-36,69-5:05,18/

 

                                                                                                                                                                                                                autor: Stanislav Peřina